top of page

100 TIMER YTTC GOA

Aerial, Acro, Ashtanga & Vinyasa

100 timers yogalæreruddannelse i Goa, Indien - starter med et stærkt fysisk fundament, der udvikler sig til energetisk, mental, følelsesmæssig og spirituel praksis. Vores lærer  kursus er en fusion af Aerial, Acro, Ashtanga & Vinyasa Yoga. Nøgleprincipper og regler for yoga undervises af lærerne for at opnå dybdegående forståelse, viden og indsigt i yogapraksisens metodik og effekt. Dette yogalæreruddannelse -program er det første skridt, som aspiranter tager for at uddybe deres yogapraksis, uanset om dit mål er at begynde at undervise i yoga og gøre det til en karriere forude, eller det er en rejse at fordybe dig i en yoga-livsstil . Så stil ikke spørgsmålstegn ved din praksis, alle niveauer er velkomne, vores team af velerfarne lærere vil tilbyde dig fuld støtte på din rejse.

100 TIMER YTTC GOA OVERSIGT

 • Verdensomspændende godkendte Yoga Alliance Certified Courses 

 • Multi-styles Aerial, Acro, Ashtanga og Vinyasa Yoga sessioner vil blive gennemført fra begynder- til mellemniveau

 • Filosofi, Anatomi og Asana Alignment sessioner vil blive gennemført fra begynder- til mellemniveau

 • Pranayamas, Mudras, Mantras & Meditations sessioner vil blive gennemført fra begynder- til mellemniveau

 • Daglige opgaver og lektier vil blive givet til selvstudie

 • Kursusmanualer, studievejledning og mantraark vil blive leveret

 • Næsten alle sessioner vil blive gennemført i yogahallen i skolen, og få timer vil også blive afholdt på stranden

FB_IMG_1715623886210_edited.jpg

100 TIMER YTTC GOA DETALJER

 • Hvert kursus starter altid om søndagen og slutter altid om lørdagen (02 uger)

 • Privat værelsesindkvartering vil blive stillet til rådighed for hver studerende inden for campus eller 02 minutter til fods væk fra campus

 • Cykler vil blive stillet til rådighed gratis til alle studerende, der også kan tage cykler for at udforske Goa, indtil slutningen af kurset

 • Taxa afhentning og aflevering vil blive leveret gratis til og fra goa lufthavn, banegård eller busstoppested

 • Én bådtur, én tempeltur, én henna-tatovering, tilbydes gratis på kurset

 • Én Japa-Mala vil blive udleveret gratis til hver elev ved kursets start

 • En yogamåtte & termokande vandflaske vil blive leveret gratis

 • Der er alle de nødvendige rekvisitter til rådighed hos os som bolster, puder, tæpper, yogabælter, yogablokke osv. til at praktisere yoga 

 • Sessioner er ikke obligatoriske, hvis eleverne ikke har det godt under kurset, kan de gå glip af undervisningen ved at tage tilladelse

 • Eleverne kan tage noter af mistede sessioner fra deres respektive klassekammerater, hvis de har misset bestemte timer

 • 03 Der vil blive sørget for vegetariske måltider, og alternativ mad vil blive tilberedt separat til de elever, der er veganere

 • Filtreret vand til at drikke er tilgængeligt på campus og i yogasalen 24 timer i døgnet.

 • YTTC-gebyret på 100 timer er 1200 $ (USD) for en varighed på 2 uger

Screenshot_20230909-012630_Instagram_edi

100 TIMER YTTC GOA DAGSPLAN

 • Tidsplanen er skrevet i henhold til indisk standardtid

 • Fra 06:00 To 06:30 - Kriyas (rensningsteknikker)

 • Fra 06:30 til 07:45 - Morning Asanas Practice

 • Fra 07:45 til 08:30 - Pranayamas træning

 • Fra 08:30 til 10:00 - morgenmadspause

 • Fra 10:00 Til 11:00 - Filosofi

 • Fra 11:00 til 12:00 - Asanas Methodology 

 • Fra 12:00 Til 12:45 - Studerendes undervisningspraksis

 • Fra 12:45 To 14:15 - Frokostpause

 • Fra 14:15 To 15:15 - Anatomi

 • Fra 15:15 To 16:30 - Asana-aftenøvelse

 • Fra 16:30 To 17:15 - Meditationsteknikker

 • Fra 17:15 To 18:00 - Selvøvelse

 • Fra 18:00 Til 19:00 - Spørgsmål & Svar

 • Fra 19:00 Til 19:30 - Karma Yoga

 • Fra 19:30 til 21:00 - Middagstid

IMG-20240401-WA0018.jpg

100 TIMER YTTC GOA GEBYRER, VARIGHED OG LÆREPLAN

 • Kursusgebyrer for 100 timer YTTC Goa med en varighed på 14 dage (dvs. 02 uger) er 1200 $ (USD)

 • Hvad er inkluderet - Mad og drikkevarer, Privat overnatning med varmtvandsbruser, kursusmateriale, yogamåtte, vandflaske, taxaafhentning og afleveringsservice,  Yogaarrangementer, Yoga Mala Beads, kursusvejledninger, cykel, Yogagaver, medicin og førstehjælpskasse osv. 

 • Aerial, Acro, Ashtanga & Vinyasa stilarter af yoga 

 • Praktisk og teoretisk grundlæggende til begynder-niveau eksamen vil blive gennemført i slutningen, for Yoga Alliance Certificate

222.webp
Untitled

VORES MAD

Bedste indiske traditionelle menuer

Hos MSIYS - Multi-Style Indian Yoga School har vi valgt maden efter yogaudøvernes krav. Med de ernæringsmæssige værdier i tankerne og efter retningslinjerne for ayurvedisk videnskab, har vi tilberedt en bred spredning af sattvic og rajasic mad, som tilfredsstiller ikke kun smagen af tungen, men også sjælen og sindet. Der vil blive serveret 03 måltider hver dag bortset fra søndage og på kassedagen. Alle måltider vil være vegetariske. For dem, der er veganske, vil alternative fødevarer blive tilberedt på efterspørgsel. Bemærk - Ikke-vegetarisk mad vil ikke blive serveret på vores skole.  

22222_edited_edited_edited.jpg

VORES BOLIG

Private værelser med varmt brusebad og Wi-Fi

Dit værelse vil blive reserveret på stedets indkvartering, hvor yogacentret er placeret i Agonda, Goa, Indien, efter først til mølle-princippet, hvis alle værelser er fulde på stedets indkvartering,  din bolig vil blive indrettet i de umiddelbare nabogæstehuse meget tæt på skolen. Private værelser vil blive stillet til rådighed, hvor du også må dele dit værelse med din familie, ven eller med en anden studerende, kun efter at have taget tilladelse fra vores ledelsesteam. De studerende, der bor i nærheden af gæstehuse, vil blive forsynet med cykler gratis indtil slutningen af deres kursus. Alle værelser er udstyret med varmt brusebad og gratis trådløs internetadgang. Overnatning er inkluderet i kursusgebyret.

IMG_0288_edited_edited.jpg

VORES BELIGGENHED

AONDA BEACH - 2. Bedst i Asien

MSIYS byder dig velkommen til landet med brunt sand, strålende sol, glitrende vand og vaklende palmer. Den smukkeste stat i Indien tilbyder et perfekt miljø for yoga-udøverne. Tropisk vejr og multikulturel atmosfære har tiltrukket rejsende fra hele verden til denne perle, afgrænset af Det Arabiske Hav i det vestlige Indien. Goa var oprindeligt en portugisisk koloni før 1961. Du kan stadig mærke den portugisiske indflydelse i Goas arkitektoniske arv og køkken.


Klimaet i Goa er behageligt hele året med temperaturer fra 24 til 29 grader Celsius. Det er den eneste stat i Indien, der tilbyder frodige grønne og glatte veje væk fra forurening og kaos. Det bedste tidspunkt at besøge Goa er fra slutningen af oktober til april. Overkommelige internationale og indenrigsflyvninger til og fra Goa er nemme at finde. Kom til Goa og deltag i vores næste yogakurser og optjen en Yoga Alliance (YA) Yoga-certificering. 

MSIYS tilbyder en række forskellige tilgange til at opnå og vedligeholde dit optimale helbred. Uanset om du oplever smerte eller blot ønsker at forbedre dit fysiske og mentale velvære, giver MSIYS et helbredende og venligt miljø til at gøre det.

TRAVEL TO GOA LOCATION

Distance from the Airport The nearest International Airport is Dambolim Airport and the distance is around 70 kms to Agonda. If one chose to reach by Train, the nearest major railway station is at Madgaon and it is 40km away from Agonda. However one can reach the local railway station at Canacona, which is 7 km away from Agonda and can reach by Riksha (Tuk-Tuk) or local bus/Taxi.

How to reach to Acadamy – Travel Options :

Reaching by AIR: As the Goa is an internationally well known tourist place, most of the international airlines operate flights to Goa from all the major cities in the world. Direct charted flights are operated regularly to the lone International Airport in Goa– “ the Dambolim Airport” from all over the world, between Mid-October to April every year. Goa is also well connected by Air with major Indian cities like New Delhi, Mumbai, Kolkatta, Bangalore, Chennai, Kocchi, Trivendram etc. Domestic airlines operate regular flights to Goa from the above cities.

Reaching by Rail Or Bus: The other means to get to Goa is the train that connects all the important cities in the country. The trains offer services that range from luxurious to budget catering to the needs of the travellers. One can also get to Goa by road from nearest major cities. Please check the following website to make your travel easy: www.cleartrip.com Or www.makemytrip.com

Taxi Arrangements from Goa International Airport to the Yoga School:

Airport pick up and Drop off are included in the course fee. Our dedicated and trusted taxi driver will wait for you at the Air port with your name plate and bring you straight to the place where your accommodation is arranged, So please send us your flight details. Please let us know if we can help you or answer your questions!

Agonda beach is 70km from the airport and takes about 90 minutes to reach.

100 TIMER YTTC GOA pensum

MULTI-STYLE YOGA

Multi-style Aerial, Acro, Ashtanga & Vinyasa Yoga at  Begynderniveau vil blive praktiseret med de rigtige teknikker. Pranayamas begynderniveau vil blive øvet. Begynderniveau af meditationsteknikker vil blive undervist sammen med åbnings- og lukkemantraer, som vil være forskellige i hver eneste uge.

YOGA ANATOMI

Skeletsystem, muskelsystem, typer af knogleled, typer brusk, alle typer bindevæv, Yoga til knogleled, Yoga for bindevæv, Typer af muskelsammentrækninger, Aksial- og appendikulært skeletsystem, Større muskler med agonist- og antagonistmuskelgrupper

YOGA FILOSOFI

Begrebet en yogi, Shatakarmas-06 renseteknikker, Alle typer af Bandhas, Introduktion til Ayurveda, Panchakarmas, Panchamahabhtas-05 elementer, Prana - vital livsenergi, Pranisk krop og dens typer af vayus, Introduktion til chakraer, Nadiernes rolle, prana og chakraer i subtil krop

KURSUSDATOER

100 timer YTTC GOA

100 HRS YTTC GOA

12. november 2023 - 25. november 2023

100 HRS YTTC GOA

3. december 2023 - 16. december 2023

100 HRS YTTC GOA

24. december 2023 - 6. januar 2024

100 HRS YTTC GOA

14. januar 2024 - 27. januar 2024

100 HRS YTTC GOA

4. februar 2024 - 17. februar 2024

100 HRS YTTC GOA

25. februar 2024 - 9. marts 2024

100 HRS YTTC GOA

17. marts 2024 - 30. marts 2024

100 HOURS YTTC 
(HOLISTIC YIN & YANG YOGA) AT GOA

23 Mar 2025 - 05 Apr 2025

100 HOURS YTTC 
(HOLISTIC YIN & YANG YOGA) AT GOA

13 Apr 2025 - 26 Apr 2025

100 HOURS YTTC 
(HOLISTIC YIN & YANG YOGA) AT GOA

04 May 2025 - 17 May 2025

100 HOURS YTTC 
(HOLISTIC YIN & YANG YOGA) AT GOA

25 May 2025 - 07 Jun 2025

MSIYS

bottom of page